AMP Neden Önemlidir

Anasayfa » AMP Neden Önemlidir

AMP Neden Önemlidir

AMP Neden Önemlidir

AMP’nin neden önemli olduğuna değinmeden önce, AMP Ne Demek yazımızı okuyabilirsiniz.

AMP’nin amacı, daha hızlı ve dolayısı ile daha iyi bir mobil kullanıcı deneyimi oluşturmaktır. Buradaki amaç yalnızca temel HTML özelliklerini kullanarak, gereksiz yüklemeleri engelleyip, direkt olarak asıl içeriğe odaklanmanızı sağlamaktır.

Aynı zamanda, girilen her sayfanın önbelleğini alıyor ve daha sonra girilen web sayfasını tekrar yüklemek yerine sadece içeriği değiştiriyor. Böylece içerik karşınıza temiz ve direkt olarak geliyor.

AMP, google için önemli bir uygulamadır. Google burada kullanıcısına kolay ve rahat erişim olanağı sağlamıştır.

Google arama, 200’den fazla sinyal alıp, bunların sıralamasını gerçekleştirir. Bu sıralamanın en önemli faktörleri güncellik, özgün içerik ve güvenilirliktir. Burada aslında en can alıcı nokta içeriktir. Google, web sitelerinin içerisinde bulunan içeriği her zaman anlamlandıramayabilir.

AMP uygulamasının bulunduğu web sayfaları hem sadelik hem de içerik zenginliğine sahiptir. Bu sebepten dolayı Google, mobil aramalarda hem kendi aramalarını geliştirip hem de kullanıcı deneyimini iyileştirecek bir çözüm sunmaktadır.

Google AMP Uygulaması

Google AMP uygulamasında, bir web sitesinin istediği kaynaktan yüklenmesine izin vermez. Sadece kendi envanter sürümünden yüklenmesine imkan verir. Google bundan dolayı AMP’yi en hızlı web teknolojileri ile oluşturmuştur. Daha iyi anlaşılması için şöyle bir örnek verebiliriz; yavaş yüklemelere neden olan programlama dili JavaScript AMP tarafından engellenmiştir. Yalnızca önceden onaylanmış bazı durumlarda AMP, programlama dili olan JavaScript kullanılmasını engellemez.

AMP uygulaması kullanan web siteleri Google sunucularında barındırılır. Bu da web sayfalarının daha hızlı çalışmasını sağlar.

WordPress için AMP neden önemlidir? sorusu sıkça karşılaştığımız sorular arasındadır. WordPress üzerinden web sitesi kuruyorsanız eğer, siteniz için AMP kurulumu büyük önem taşımaktadır. Eğer sitenize Amp uygulaması yüklerseniz, siteniz mobil üzerinde hızlı ve kusursuz çalışacaktır. Böylelikle ziyaretçilerinize büyük kolaylık sağlamış olacaksınız. WordPress kullanıcıları mobil ziyaretçilerini kaybetmek istemiyorsa, mutlaka AMP kurulumu sağlamalıdır.

WordPress kullanıcıları AMP kurulumunu aktif hale getirmek için öncelikle AMP eklentisini yüklemesi gerekmektedir. AMP eklentisinin kurulumu sağlandıktan sonra WordPress siteleri de AMP uygulamasından yararlanabilirler.

AMP kurulumu gerçekleştirildikten sonra, bu uygulamanın test aşamasından geçmesi gerekmektedir. Bunun içinde Google Test Aracı kullanılabilir.

By |2019-10-16T09:10:28+00:00Ekim 16th, 2019|blog|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment