Kurumsal Kimlik Nedir

Anasayfa » Kurumsal Kimlik Nedir

Kurumsal Kimlik Nedir

Kurumsal Kimlik Nedir

Kurumsal kimlik nedir konusunu örnekler ile size açıklayacağız.

Dünyadaki milyarlarca insanı düşünün. Herkesin dış görünüşü, konuşma şekli, ses tonu, mimikleri, giyim tarzları, saç şekilleri ve hatta kullandığı parfümler bile farklıdır. Çünkü herkesin bir tarzı vardır ve herkes kendi tarzını yansıtır. Bir kişinin tarzı ne kadar dikkat çekici ise, parfümünün kokusu ne kadar etkileyici ise, o oranda karşısındakinin dikkatini çeker. Bunun sonucunda da etrafındaki kişilerde, o kişiye karşı iletişime geçme isteği olur. Sizce de öyle değil mi?

Kurumsal kimlikte tıpkı yukarıda bahsettiğimiz tarzlardan pekte farklı değildir. Kurumsal kimlik, bir kurumun pazarlamadaki en önemli silahıdır. Çünkü kurumsal kimlik, bir kurumun duruşunu, tarzını ve davranışlarını temsil etme biçimlerine verilen isimdir. Kurumsal kimlik kısacası, bir kurumun kendini ifade etme şeklidir. Bir kurumun hedef kitlesiyle iletişime geçebilmesi için, ilk önce onların dikkatini çekmesi gerekmektedir. Kurumsal kimlik bu noktada çok önemlidir.

Kurumsal kimlik nedir, kurumsal kimlik bir kurumun ya da firmanın hitap ettiği kitleye, kendini tanıttığı detaylar bütünüdür.

Kurumsal kimliği oluşturan unsurlar;

  • Şirket ismi
  • Şirketin alt şirketleri (varsa)
  • Logo
  • Kartvizitler
  • İletişimi sağlayacak temel malzemeler
  • E-posta taslağı
  • Kurumun isminin yazılı olduğu kâğıtlar
  • Kimlikte akılda kalıcı renkler kullanmak

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

Kurumsal kimlik oluşturma 5 temel aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi; kurumsal kimliğin tasarım süreci başlamadan önce yapılacak tüm işlerin belirlenmesi aşamasıdır. Kurum öncelikle ne istediğine karar vermeli ki tasarımı yapacak olan kişiler, işlerini daha hızlı ve doğru bir şekilde yapsınlar.

İkinci aşama; zamanlama ve zamanı doğru kullanma. Bir tasarım oluşturulurken belli bir zaman verilirken bu zamana uyulması istenir. Oluşturulacak olan kurumsal kimlik tasarımının günümüze uygun olması ve bulunduğumuz çağın beklentilerini karşılıyor olması gerekmektedir. Bu firmanın ya da kurumun prestiji açısından önemlidir.

Üçüncü aşama; sunum aşamasıdır. Alanında uzman kişiler tarafından hazırlanmış olan sunumlar, önceden kurum sahiplerinin beğenilerine sunulmalıdır.

Dördüncü aşama; düzeltme aşamasıdır. Sunumlar yapıldıktan sonra firma sahiplerinin düzeltilmesini istediği kısımlar varsa, onlar firmanın isteğine uygun hale getirilir.

Beşinci aşama; tüm aşamalardan geçen tasarımın gerekli olan tüm alanlarda basılması ve yayılması gerekmektedir. Burada zamanlama ve hitap edilecek kitle çok önemlidir.

By |2019-10-18T07:49:09+00:00Ekim 18th, 2019|blog|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment