Rich Snippets Nedir

Anasayfa » Rich Snippets Nedir

Rich Snippets Nedir

Rich Snippets Nedir

Rich Snippets Nedir? Google arama sonuçlarında kullanıcıların daha çok ilgisini çekmek için yapılandırılmış verilere Rich Snippets denir. Aynı zamanda Rich Snippets bir seo kriteridir. Seo hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için seo nedir makalemizi okuyabilirsiniz.

Günümüzde birçok web sitesi sahipleri, diğer sitelerden bir adım önce olmak için Rich Snippets özelliğini kullanmaya başlamıştır. Önemli bir seo kriteri olan Rich Snippets, arama motorlarında üst sıralara gelmenizi sağlayacaktır.

Google Rich Snippets, daha çok kullanıcıya ulaşmak ve arama sonuçlarında web sayfası hakkında daha detaylı bilgi vermeyi amaçlamıştır. Buna örnek vererek daha anlaşılır şekilde açıklamak gerekirse; bir butik siteniz var ve burada hem sitenizin hem de ürünlerinizin tanıtımını yapıyorsunuz. Sitenizde tanıtımını yaptığınız ürünlere oy verme özelliği de mevcut. Tam bu noktada google arama sonuçlarında bu ürünlere verilen oyları görebilirsiniz.

Her konuda olduğu gibi Rich Snippets konusunda da hileye başvuracak kişiler olacaktır. Aman ha bu yola başvurmayın. Google sandığınızdan çok daha kurnazdır. Unutmayın, google yapay zekaya sahip bir arama motorudur ve onu asla kandıramazsınız.

Rich Snippets Neden Önemlidir?

Rich Snippets, bir web sitesinin yararlı olduğunun Google tarafından kanıtıdır. Google bu özellik ile “evet, bu siteye girebilirsiniz, bu site sizin için yararlı içerikler içeriyor, aradığınız şeyi burada bulabilirsiniz” diyor. Haliyle kural ihlali yapmayın. Kuralları çiğnerseniz siz zararlı çıkarsınız. Web siteniz google botları tarafından tespit edilir ve sizi spamlar. Böylece siteniz google sıralamasına bile giremez. Mesela içeriği yayınlarken kategori seçimi yaparken yanıltıcı bir kategori seçmeyin. Etiketlerinizi mutlaka içerikle uyumlu olarak seçmelisiniz. Mutlaka özgün, yalın ve anlaşılır olun.

Rich Snippets ı henüz çok fazla duymamış olabilirsiniz. Çünkü şuanda henüz yaygınlaşma evrensinde. Şunu bilmelisiniz ki Rich Snippets yakın zamanda çığ gibi yayılacak ve her kullanıcı buna sahip olmak isteyecek. Çünkü bu etiketi gören her ziyaretçinin bu siteye hiç tereddüt etmeden girdiği anlaşılacak.

Google tarafından koyulmuş her kuralı eksiksiz yaparsanız, Google size Rich Snippet üzerinden harika bir SEO desteği sağlayacaktır. Şunu da belirtmeliyiz ki; web sitenizde yayınladığınız içerikleri mutlaka Google Plus sosyal ağ hizmetinde mutlaka paylaşmalısınız. Çünkü Google Plus SEO konusunda son derece kullanışlı bir araçtır.

By |2019-10-17T10:41:01+00:00Ekim 17th, 2019|blog|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment