Ssl Sertifikası Nedir

Anasayfa » Ssl Sertifikası Nedir

Ssl Sertifikası Nedir

Ssl Sertifikası Nedir

Web sitelerinde gerçekleşen veri trafiğinin güvenliğini sağlayan bölüm olan ssl, ssl sertifikası nedir sorumuzun en kısa ve anlaşılır cevabı olur.

Ssl’in açılımını Türkçe ve İngilizce olarak yapmak gerekirse; Türkçe olarak “Güvenli Giriş Katmanı” diyebiliriz, İngilizce açılımı ise “Secure Sockets Layer” olmaktadır.

Ssl sunucu ile işlemci arasındaki şifrelemeyi yapar. Yapılan bu şifreleme internet sayfanızın güvenliğini sağlar. Ssl şifreleme sistemine sahip değilseniz, internet sayfanız başka kişiler tarafından ele geçirilebilir, saldırıya uğrayabilir ve sonuç olarak kapatılabilir.

Ssl Sertifikası Neden Önemli

Google arama motorunda bir web sitesine giriş yaptığınız zaman adres çubuğu kısmında https yazıyor ise siz siteye girmeye çalıştığınız andan itibaren bazı işlemler gerçekleşmeye başlar. Bu işlemleri sıralayacak olursak;

-İlk olarak sunucu, tarayıcıya bunun bir ssl oturumu olduğunu ve gerekli sertifika bilgilerinin bilgi aktarımını yapar.

-Tarayıcı belirtilen sertifika eşliğinde, sertifika sağlayıcısından doğrulama talebinde bulunur. Sertifika sağlayıcısı adres ve tarih bilgilerini doğrulayarak tarayıcıya işlemin güvenli olduğunu belirtir ve alınmış olan sertifika türüne göre adres çubuğunda yeşil kilit, firma ismi, logo vb. etkenler gözükür.

Adres vb. bilgilerin doğrulanamaması durumu olduğu zaman servis sağlayıcı tarayıcıya bu sitenin güvenli olmadığını aktarır, tarayıcıda bu bilgileri uyarı sayfası yoluyla kullanıcıya aktarır.

Belirttiğimiz bu sebeplerden dolayı ssl sertifikası nedir sorusunun yanıtlarını Artlife ajans olarak sizlerle paylaşmak istedik. Makalemizin devamında ssl sertifikasının size sağlayacağı avantajları anlatmaya devam edeceğiz.

-Ssl sertifikası internet sayfanızın sigortasıdır diyebiliriz.

-Ssl sertifikası web sayfanızı siber saldırılara karşı koruyarak güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlar.

-Ssl web sitenizde olursa eğer, web tarayıcısı ve web sitesinin sunucusu arasında olan bütün bilgiler kriptolanır ve bu bilgiyi sadece web sitesinin sahibi olarak siz görebilirsiniz.

-E-ticaret siteleri için, onlıne güvenlik sistemi olmazsa olmazlardandır. İnternet sitenizdeki güvenlik açığı size yasal yaptırımlar olmak dâhil birçok sorun yaşatabilir.

Ssl sertifikaları yasal yollarla birlikte yetkili kişiler ya da kurum ve kuruluşlar tarafından yetkileri dâhilinde verilebilir. Ssl sertifikalarında olması gereken belli başlı ayrıntılar vardır. Bu ayrıntıları belirtecek olursak; sayfanın güvenli olup olmadığı, geçerli bir sertifikasının olup olmadığı, bağlantısının güvenli olup olmadığı ve güvenli kaynakları kullanıp kullanmadığı olarak birkaç madde belirtebiliriz.

By |2019-10-17T08:46:49+00:00Ekim 17th, 2019|blog|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment